|
Ukrajinski prvoborci uslovljavaju ko može, a ko ne treba da bude u novoj vlasti. Rusija po ubrzanoj proceduri daje državljanstvo građanima Ukrajine
MOSKVA - OD STALNOG DOPISNIKA
PRVOBORCI sa Majdana, pogotovo oni najratoborniji iz „Desnog sektora“, nameravaju ne samo da utiču na izbor članova nove vlade nego i da u njoj učestvuju kao ministri. Njihov lider Dmitrij Jaroš želi da bude potpredsednik vlade, zadužen za vojsku i policiju.
Najratoborniji demonstranti su preko svoje organizacije „Krug narodnog poverenja“ postavili uslov da članovi nove vlade ne mogu biti oni koji su na spisku sto najbogatijih ljudi Ukrajine. Takođe, u novoj vladi ne mogu da budu članovi stare vlade, kao ni oni koji su bili u administraciji predsednika Janukoviča. Ono što je zanimljivo jeste da je po ovim kriterijuma automatski eliminisan ukrajinski „kralj čokolade“, oligarh Petar Porošenko, koga smatraju jednim od finansijera demonstracija na Majdanu!
Ukrajinski parlament bi trebalo da formira novu vladu 27. februara.
- Možete da vodite konsultacije i danju i noću, ali u četvrtak se mora izglasati vlada - rekao je spiker Vrhovne rade i ujedno v. d. predsednika Ukrajine Aleksandar Turčinov.
Poljski premijer Donald Tusk izjavio je da njegova zemlja neće biti donator korumpiranoj Ukrajini, koja bi pre dobijanja međunarodne pomoći morala da pripremi teren kako se ne bi dozvolilo nenamensko trošenje novca i njegovo prelivanje u ruke oligarha, dok će zemlja ostati u istim nevoljama kao do sada.
Predsednička kampanja je već počela, a zasada su poznata tri kandidata - lider Udara Vitalij Kličko, bivša premijerka Julija Timošenko i gubernator Harkovske oblasti Mihail Dobkin.
ROĐENDAN DOK se na Majdanu prolivala krv, ćerka Julije Tmišenko Jevgenija je uživala u Rimu gde su je tajno snimali novinari kijevskog kanal TSN. Ona je sa svojim novim momkom bila u hotelu gde najeftinije sobe koštaju 600 evra. Tamo je proslavila svoj rođendan, a zatim se vratila u Kijev i dočekala svoju majku koja je izašla iz zatvora i održala na Majdanu vatreni govor diveći se onima koji su minulih dana prolivali krv.
- Polazeći od toga da se sada u Ukrajini totalno napadaju prava stanovništva koje govori ruski, donose se zakoni koje prete svima koji ne prihvataju fašizam i nacionalizam, odlučio sam da se kandidujem za predsednika Ukrajine - kazao je Dobkin.
U utorak je u Kijevu boravila i visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton, koja se susrela sa liderima opozicije, kao i sa bivšom ukrajinskom premijerkom Julijom Timošenko.
Julija Timošenko će uskorona lečenje jer je prihvatila poziv nemačke kancelarke Angele Merkel da dođe u berlinsku kliniku „Šarite“.
Na istoku Ukrajine rusko stanovništvo je i dalje uplašeno. Lider ruske parlamentarne partije Pravedna Rusija Sergej Mironov u utorak je u Dumi predložio da se ubrzanim postupkom da rusko državljanstvo onima koji su u opasnosti u Ukrajini. Takođe se predlaže da se specijalcima iz grupe „Berkut“ ponudi posao u Rusiji.
Osim što su proteklih dana rušili ruske spomenike Lenjinu, ukrajinski revolucionari su nedaleko od Lavova, na zapadu zemlje, demontirali spomenik ruskom vojskovođi Mihailu Kutuzovu. Rusofobima ne smeta samo Lenjin, već sve što ima veze sa Rusijom.
Zbog situacije u Ukrajini Ruska crnomorska flota u Sevastopolju nalazi se u povišenoj bojevoj gotovosti.
Vršilac dužnosti predsednika Ukrajine i predsedavajući Vrhovne rade Aleksandar Turčinov sazvao je u utorak vanredno zasedanje Saveta za nacionalnu bezbednost zbog opasnosti od „separatizma u Sevastopolju“.
Predstavnici svih parlamentarnih partija u Rusiji u utorak su saopštili da će štititi bezbednost svojih sunarodnika na Krimu, ne isključujući sasvim mogućnost da razmotre eventualni zahtev za pripajanje ove oblasti Rusiji. Krim je autonomna oblast Ukrajine koja je do pre 60 godina administrativno pripadala Rusiji, a od oko dva miliona stanovnika, oko 60 odsto čine Rusi.
Ruski mornari i dalje tvrde da oni nisu prevozili Viktora Janukoviča u Rusiju. Nikolaj Rivenko iz partije „Ruski blok“ u Sevastopolju opovrgava da se u tom gradu nalazi Janukovič.
Američki politikolog Zbignjev Bžežinski u tekstu u „Fajnenšel tajmsu“, piše da bi Ukrajina trebalo da se ponaša kao Finska, da ima dobre ekonomske i susedske odnose sa Rusijom, ali i da ne bude član nijednog vojnog saveza.