субота, 31. октобар 2015.
RUSSIAN PASSENGER AIRLINER CRASHED IN THE SINAI (EGYPT)
Classic and vintage cars make 1,200km journey across China...
VIDEO: LAST BRITISH IN GUANTANAMO RELASED
(CNN)For Shaker Aamer, the last British resident held in the American prison camp at Guantanamo Bay, Cuba, it has been a long haul.
Male Orca flings seal into air
A stunning video shows how a male killer whale named T69C launched a harbor seal around 80 feet high into the air with just a flick of its tail. Experts said orca punting is rare. Generally, when orcas hit their prey, they do not eat them.
Video was captured by Mike Walker who was shooting for Eagle Wing Tours. He caught the footage on October 25 off the coast of Victoria, Canada. Brett Soberg, head of Eagle Wing, shared that they have captured many whale watching, but this one was quite different and rare.
Brett affirmed that it is the fourth time that he has seen an orca doing like this in around two decades. As per the information on the YouTube blurb, the orca called T69C was born in 1995 and is the only male member in its group.
Before flinging it out of the water, the orca was chasing the sea. Cetacean researcher Chris Parsons said that though orcas prey on seals, they do not eat them after hitting them. "But when they hit Dall's porpoises, they do it to eviscerate them. They hit them so hard that their entrails pop out, which they leave behind after eating the muscle and blubber", affirmed Parsons.
Great white sharks are considered to be the topmost predators of the sea. But the orca whale is quite powerful out of all and another interesting fact about them is they can be found in every ocean on earth.
Youngsters at risk of getting genital herpes from oral sex
TRAGEDIJA U BUKUREŠTU: 30 MRTVIH...
петак, 30. октобар 2015.
PORODILA SE SIRIJKA Mali sirijski Sremac se rodio...
Sremska Mitrovica – Mali Abid čiji su majka i otac u potrazi za boljom i sugurnijom budućnošću krenuli iz ratom zahvaćene i razorene Sirije, sasvim neočekivano rođen je u jednom malom gradu na tom dugom putu, rođen je u Sremskoj Mitrovci. Bez većih problema i komplikacija u subotu, 24. oktobra u 17:30 časova Amal Kalifa rodila je zdravu bebu tešku 3.350kg. Sama, uplašena, sa groznicom Amal je stigla u sremskomitrovačko porodlište kolima htne pomoći iz Šida, njen muž i troje dece ostali su na granici sa Hrvatskom. Bez svoje porodice, bez ikog pozntog, bez bilo koga ko govori istim jezikom kao ona Amal nije želela da se porodi, već samo da nastavi svoj put dalje, međutim Abid nije želeo da čeka. Amal u devetom mesecu trudnoće, zajedno sa svojim mužem i troje maloletne dece stigla je u Šid i granicu sa Hrvatskom autobusom iz Preševa. Na prve znake da će porođaj vrlo brzo da se desi iz Šida Amal su hitno prevezli u porodilište u Sremskoj Mitrovici.
InformiNSanje
Devojci pozlilo u avionu! Pogledajte šta se zatim desilo...
ZATVOREN AUTO PUT HORGOŠ - BEOGRAD
четвртак, 29. октобар 2015.
POGLEDAJTE Šta je Medvedev poklonio Vučiću!?
Ruski premijer Dmitrij Medvedev poklonio je našem premijeru "jotafon 2", ruski ajfon, smartfon najnovije generacije.
Ovaj telefon radi na operativnom sistemu android, i neobičan je po tome što ima displej sa obe strane. S prednje strane je u boji od 5 inča, a nazad crno beli od 4,7 inča.
Vladimir Putin je nedavno isti ovakav model poklonio Kineskom predsedniku Si Đinpingu.
D.B.
уторак, 27. октобар 2015.
NAMIBIJA: TRI GODINE BEZ KIŠE
Sticajem okolnosti našao sam se u delegaciji, srpskih kompanija u Namibiji. Ovde smo boravili na poziv namibijskih privrednika koji uvoze hranu i vodu u ogromnim količinama.
Visoka delegacija Srbije i naših poslovnih ljudi, je imala direktan susret sa predsednikom i "Ocem nacije" Sam Nujomom. Povod je izgradnja "Jomil" vojnih remontnih postrojenja, identičnih onima koje ova kompanija već ima u Angoli.
U prijatnom razgovoru bili smo svi prijatno iznenađeni, koliki ugled još uvek, uživaju naše kompanije u ovom delu sveta.
Namibija
Da li se sećate onih dokumentarnih filmova o Bušmanima koji komuniciraju isključivo klikom? Dobrodošli u pustinju Kalahari, “filmsku zvezdu” Namibije i dom nekim od najneobičnijih plemena u svetu, kao i beskrajnim ravnicama. Gradske pijace i nepristupačne obale čine spektakularan prizor. Većina ljudi smatra Fish River Canyon za najveću atrakciju Namibije. Ovaj 160km dug i 550m dubok ožiljak na licu zemlje, predstavlja mesto potpuno predato silama prirode. Namibija je zemlja kontrasta i prirodnih čuda. Graniči se sa Angolom i Zambijom na severu, Bocvanom na istoku i Južnom Afrikom na jugu. Smeštena je u jugozapadnom delu kontinenta. Primetićete neverovatnu raznovrsnost kontrasta, sa promenljivim pejzažima, od nepreglednih pustinja do visokih peščanih dina, vodopada i oaza ispunjenih divljim životinjama i pticama. Namibijska kultura je podjednako raznolika, kao i njen pejzaž, a postoji mnogo plemenskih grupa i narodnosti širom zemlje. Brojna sela i dalje žive u skladu sa tradicionalnim običajima i mogu se posetiti. Divljih životinja ima u izobilju, posebno u Etoša regionu i pojasu Caprivi (Kaprivi). U suvljim pustinjskim delovima, životinjski svet je ograničen na pustinjske vrste, dok su priobalna područja bogata morskim životom. Ugrožene vrste, kao što su divlji psi, crni nosorozi, oribi i puku, lutaju ravnicama bogatim gepardima. Namibija ima mnogo prirodnih lepota i nudi brojne aktivnosti u kojima možete uživati. Glavni grad je Vindhuk, a zvanična valuta je namibijski dolar.
Kada putovati?
Kada posetiti Namibiju zavisi od mnogo faktora, uključujući i vaša interesovanja i to koji deo zemlje želite da posetite. Za nekog je najbolje vreme, a za drugog to isto vreme može da bude najgore. Delimično pokrivena pustinjom Namib, jednom od najsuvljih pustinja na svetu, Namibija ima generalno, veoma suvo i prijatno vreme. Namibija dobija samo deo kiše od one koju dobijaju istočnije zemlje. Od decembra do marta nekoliko dana može biti kiša, često u popodnevnim časovima, u vidu lokalnih pljuskova. Ovo je češće u centralnim i istočnim delovima zemlje i što je neobično, u pustinji. April, a posebno maj, divni su meseci. Sve je suvo, sa svežinom u vazduhu i mnogo zelenila u pejzažu. Od juna do avgusta, Namibija je hladnija i suvlja. Noći mogu biti hladne, sa temperaturom i ispod nule u nekim pustinjskim područjima. Do septembra i oktobra je ponovo toplo. Novembar je veoma promenljiv mesec. Ponekad toplo i suvo vreme mogu da zamene oblaci i kiša.
Šta posetiti?
Nacionalni park Etoša - Park se prostire oko velike slane pustinje. Sama pustinja je obično suva, ali se na kratko, za vreme leta napuni vodom. I to kratko vreme pod vodom, dovoljno je da podstakne rast plavo-zelenih algi, koje mame hiljade flamingosa. Većina divljih životinja, uključujući i krda zebri, gnua i antilopa, mogu se videti oko vode. Etoša ima tri dobro uspostavljena kampa za odmor.
Fish River Canyon - Kanjon se nalazi u južnom delu Namibije i po veličini je na drugom mestu, posle Velikog kanjona Kolorada, u Arizoni. Apsolutno je veličanstven i oduzima dah svojom veličinom. Kanjon karakteriše ogromna jaruga, ukupne dužine oko 160km, do 27 km široka i na nekim mestima i skoro 550 metara duboka. S obzirom da je reka Fish pregrađena, kanjon sadrži samo malu količinu vode.
Sossusvlei - Smešten u pustinji Namib, Sossusvlei je ogroman glineni plato, okružen gigantskim, crvenim peščanim dinama. Tsauchab reka teče kroz pustinju i njena retka plavljenja, hrane vodom vegetaciju, koja preživljava na glinovitom tlu. Prilikom izlaska i zalaska sunca, pesak dina stalno menja boju, pružajući na taj način idealnu priliku za vašu fotografiju. Žestoki pustinjski vetrovi stalno menjaju oblik i teksturu dina, obezbeđujući stalnu promenu pustinjskog pejzaža.
Cape Cross (rt Krst) - Nalazi se 120km severno od grada Svakopmund i dom je jedne od najvećih kolonija na svetu, foka krznašica. Okolina je proglašena za rezervat 1968. godine, kako bi zaštili najveću i najpoznatiju koloniju, koja se razmnožava duž obale Južne Afrike i Namibije. Tokom novembra i decembra je sezona parenja, kada se čak 150.000 foka okuplja na rtu. Naziv Krst se odnosi na veliki kameni krst, koji su ovde podigli portugalski istraživači u XV veku.
Swakopmund (Svakopmund) - Najveći primorski grad Namibije i popularno odmaralište za Namibijce. Nemačko poreklo grada veoma je izraženo u prelepim starim kolonijalnim zgradama duž celog grada, čineći oštar kontrast sa pustinjom Namib na gradskom obodu.
Spitzkoppe (Špickope) - Špickope nazivaju još i “namibijski Matterhorn” (Materhorn), a predstavlja grupu golih granitnih vrhova u pustinji Namib. Najviši vrh se izdiže oko 700 metara iznad ravnog pustinjskog tla. Granitni masiv stvoren je kolapsom gigantskog vulkana pre više od 100 miliona godina. Kasnije su vulkanske stene bile izložene eroziji i stvorene su današnje formacije. Atrakcije uključuju mnoge bizarne formacije stena i nekoliko crteža Bušmana, koji su pronađeni na različitim mestima.
Pojas Caprivi (Kaprivi) - Kaprivi predstavlja uski pojas zemlje, između Bocvane na jugu, Angole i Zambije na severu i namibijskog regiona Okavango na zapadu. Kaprivi je najkišovitija regija u Namibiji, sa jakim padavinama i nekim velikim rekama, kao što su Okavango, Kvando i Zambezi. Obilje vode održava u životu veliki broj životinja, uključujući i veliku populaciju slonova. Životinjski svet je zaštićen u četiri rezervata. Ne postoje ograde, tako da životinje mogu slobodno da lutaju preko granica susednih zemalja.
Skeleton Coast (Obala kostura) - Obala kostura nalazi se u severnom delu Atlantskog okeana, duž obale Namibije. Guste magle, moćne oluje i nasilni talasi, bili su uzrok mnogih nasukanih brodova u prošlosti, a pusta obala postala je poznata kao najveće groblje brodova na svetu. Oni koji su bili deo brodoloma i nekako uspeli da doplivaju do obale, morali su da se suoče i sa bezvodnom neprijateljskom pustinjom. Obala severno od Terrace Bay (Teras Bej), kojim dominiraju visoke peščane dine, najatraktivniji je potez Obale kostura.
Twyfelfontein (Tvifelfontein) - Smešten u severozapadnom delu Namibije, Tvifelfontein sadrži jednu od najvećih koncentracija petroglifa u Africi. Većina ih je nastala pre više od 6.000 godina, a naslikali su ih stari Bušmani. Slike predstavljaju životinje, među kojima su nosorozi, slonovi, nojevi i žirafe, kao i ljudske i životinjske otiske.
Kolmanskop - Kolmanskop je napušteni grad, smešten u pustinji Namib, nekoliko kilometara u unutrašnjosti od lučkog grada Lüderitz (Lideric). Mnogo Nemaca se naselilo u ovoj oblasti nakon pronađenog prvog dijamanta 1908. godine. Vođeni enormnim bogatstvom prvog rudnika dijamanata, stanovnici su izgradili Kolmanskop u stilu nemačkog grada, sa sadržajima i institucijama, uključujući bolnice, balsku dvoranu, školu, kazino, kao i prvi tramvaj u Africi. Kada je polje dijamanta polako iscrpljeno, grad je napušten 1954. godine. Pustinjske sile učinile su da turisti danas hodaju kroz kuće, koje su do kolena u pesku.
D.B. Putešestvije