субота, 1. март 2014.

MIRKO ĐORĐEVIĆ: Poraženi ali nepobeđeni



Mirko ĐorđevićReči koje izgovaraju pesnici i pisci sežu do dubljeg sloja semantičkog i pretvaraju se u metafore – to je pravilo u nauci o književnosti.
U najnovijoj knjizi poznatog pisca D. Ćosića – „Kosovo 1966-2013“ – upravo je to ono što nas je zbunilo, a za početak ponudićemo jedno opravdanje za pisca Ćosića. Knjiga nije književno delo već pripada publicističkom žanru – metaforama tu nije možda ni mesto. Razmišlja Ćosić o Kosovu, odnosno sabire svoje članke, i sve to – reklo bi se, znamo – ali mesto kojim ćemo se baviti tipičan je iskaz iz publicistike ovog pisca u članu SANU. „Kosovsko pitanje Briselskim sporazumom nije konačno rešeno“, trajaće ti sporazumi i nesporazumi godinama, pa i vekovima, a da bi se to učinilo, treba sabrati „celokupan potencijal umnih, radnih i moralnih snaga naroda“. Nama koji čitamo Ćosića sve ovo je poznato i svakom prepoznatljivo, ali zaključak koji nudi Ćosić je nov: „Biti poražen ne znači biti i pobeđen“.
Tu smo zastali. Jedan naš sagovornik nam je kazao da mu je to ono De Golovo „oui, une bataille est perdue mais pas la guerre“, odnosno – izgubljena je jedna bitka, ali nije i rat. Jeste to De Gol kazao onog 18. juna, godine znamo koje, ali to nije ovo, jer je General bio krenuo u bitku zajedno sa antifašistima da povrati čast Francuske koju je Hitler bio pogazio i kome je neki F. Peten u tome pomogao. Niti liči, niti je isto ovo Ćosićevo i ono De Golovo. Nismo bili zadovoljni našim sagovornikom, ali on je strpljivo saslušao nas. Nije EU fašistička sila već obrnuto – ona se temelji na principima antifašizma i demokratije.
Tolerantni sagovornik nije ostao zbunjen, ali smo zbunjeni ostali mi koji godinama čitamo Ćosića – i koji mnoge njegove knjige cenimo – i sada.
Kod Ćosića smo i ranije izučavali njegove sintagme i nismo daleko odmakli u razumevanju. Onaj čuveni Ćosićev izraz „razistorija“ jednostavno ništa ne znači, jer ovako spojen prefiks ne nudi ništa što bi se moglo naći na nekom jeziku, niti znači nešto kada se pokuša prevesti na bilo koji jezik. Istorija je bila maćeha i Francuzima i Nemcima na Rajni, ali su se njihovi pisci sporazumeli kao i političari. Ovaj Ćosićev iskaz je bukvalno non-sens, odnosno besmislica. Pisao je Ćosić da je M. Crnjanski pisac „bez misaone dubine“ i – nećemo više, jer ako neko nema sluha zaludu mu je da celog dana peva Internacionalu. A pisci često nemaju sluha za istoriosofiju, a Ćosić se tom disciplinom godinama bavi. On se bavi sudbinom naroda i njihovim mestom u istoriji, a nije ni O. Spengler, ni Danilevski.
Vraćamo se onoj zagonetnoj sintagmi o tome da je neko poražen ali nije pobeđen – u nekom nastojanju da joj nađemo smisao.
Daleke 1389. mi smo na Kosovu poraženi i pobeđeni od strane sultana Murata II – a junački je pao i knez Lazar – i Napoleon je na polju nedaleko od Brisela Vaterlou poražen i pobeđen. To samo Ćosiću ne ide u glavu i o tome ćemo koju reč. Nije naravno „kosovski pitanje“ rešeno u sporazumu potpisanom u Briselu, na putu je da se nađe neko razumno rešenje, no i to je daleko. Ovo što pisac najavljuje je neki novi sukob, neki rat i – ko će pobediti, videće se. U izgledu je da ni jedna strana, ni Srbi ni Albanci, ne budu ni poraženi ni pobeđeni, već da nađu neko održivo rešenje za život koji mora biti zajednički, budući da ni Srbi ne mogu svi u Rusiju, a ni Albanci nemaju mogućnosti da se svi isele nekuda, ne zna se gde. To su zakoni istorije. Ovo Ćosićevo je ideologija do „istrage“ naše ili vaše koja nikom dobra donela nije, niti će. To su i drugi pre činili, a zašto bismo mi i Albanci bili zlokobni izuzetak – niko ne zna. Ovo što Ćosić kao istoriozof govori jeste Šešeljeva ideologija, jer se čak i jedan Koštunica ne upušta u ovako nešto. Još niko nije napisao – izučavajući delo Ćosićevo – magistarski ili doktorski rad o tome kako je skojevac i antifašista iz vremena poslednjeg svetskog rata stigao ovde gde sada stoji, kako je pisac koji je pisao himne Titu mogao ovako da porekne sve, i da spali ikone kojima se klanjao. A to je posao koji čeka ozbiljnog književnog istoričara i istoričara uopšte. To je redak obrt, i to se dogodilo i F.M. Dostojevskom koji je u progonstvo otišao kao revolucionar – pristalica Š. Furijea – a vratio se čovek koji piše panegirike caru i slavi despotiju i rusku kontinentalnu hegemoniju. U svetu ima studija o tome s takvim „obrtima“, a kod nas nema.
Da je Ćosić sam, ni po jada ne bi bilo, ali mi imamo „elitu“ koja pati od ovakvih obrta koji nas jesu u više navrata u zlo uvaljivali.
(Autonomija)

Obama upozorio Rusiju da će je "koštati" intervencija u Ukrajini

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Barak Obama upozorio je večeras Rusiju da će je "koštati" bilo kakva vojna intervencija u Ukrajini, objavila je agencija Asošijejted Pres na Tviteru.
Obama je izrazio zabrinutost povodom izveštaja da su ruske trupe umešane u situaciju u Ukrajini, dok su naoružane grupe zauzele pozicije na Krimu.
 
- Duboko smo zabrinuti povodom izveštaja o vojnim kretanjima Ruske Federacije u Ukrajini - rekao je Obama u Beloj kući u Vašingtonu.
 
- To bi bilo očigledno kršenje ruske obaveze poštovanja nezavisnosti i suvereniteta i granice Ukrajine i međunarodnih zakona. Bilo kakvo narušavanje ukrajinskog suvereniteta i teritorijalnog integriteta delovalo bi duboko destabilizujuće, što nije u interesu ni Ukrajine, ni Rusije, ni Evrope - ukazao je predsednik SAD, preneo je "USA Today".
 
Obama je rekao da je potpredsednik SAD Džozef Bajden danas razgovarao sa ruskim premijerom Dmitrijem Medvedevim, kojem je izrazio zabrinutost SAD.
 
- Svega nekoliko dana nakon što je svet došao u Rusiju na Olimpijske igre, usledila bi osuda međunarodne zajednice. SAD će stati uz međunarodnu zajednicu kako bi potvrdile da će koštati bilo kakva vojna intervencija u Ukrajini - istakao je Obama. 
 
Ranije danas, ukrajinski ministar unutrašnjih poslova optužio je Rusiju za "vojnu invaziju i okupaciju", navodeći da su ruske trupe zauzele pozicije oko baze obalske straže i dva aerodroma na poluostrvu Krim. 
 
Ukrajinski parlament je takođe uputio hitan zahtev Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija da se zemlje članice sastanu oko postojeće krize i usvoje rezoluciju u kojoj se od Rusije traži da obustavi akcije koje su "uperene ka odvajanju Krima od ostatka zemlje", navodi "USA Today".
 
Tokom ove nedelje, ruski avioni su pojačali patrole duž ukrajinske granice, dok su hiljade ruskih vojnika održale vojne vežbe blizu granice sa Rusijom, što je izazvalo zabrinutost međunarodne zajednice oko uplitanja zvanične Moskve u situaciju u Ukrajini.
 
Bela kuća je juče zatražila od Rusije da poštuje teritorijalni integritet i suverenitet, usled događaja na Krimu.
- Snažno podržavamo ukrajinski teritorijalni integritet i suverenitet. Očekujemo da će i druge zemlje uraditi isto. Pažljivo posmatramo ruske vojne vežbe duž granice s Ukrajinom - izjavio je portparol Bele kuže Džej Karni.
 
Oko 50 odsto stanovništva Krima govori ruski jezik, a mnogi kažu da se identifikuju više sa Rusijom nego Ukrajinom, ukazuje "USA Today".
 
Pauer: SAD traže slanje međunarodne misije na Krim
SAD traže da se na Krim hitno pošalje međunarodna misija za posredovanje i poziva Rusiju da povuče svoje vojne snage iz tog regiona, izjavila je danas američka ambasadorka pri UN Samanta Pauer.
Misija bi za cilj imala smanjenje tenzija i omogućavanje mirnog i produktivnog političkog dijaloga između svih strana u Ukrajini, rekla je ona posle sastanaka u SB UN, dodajući  da bi misija trebalo da bude "nezavisna i kredibilna" i da ide u prilog teritorijalnom integritetu Ukrajine. (Beta)

"Izbori na Blic": Javna preduzeća kao partijski plen. Dokle?!

Do kada će direktori biti partijski postavljani, a javna preduzeća biti tretirana kao stranački plen, kada će biti primenjen zakon koji nalaže da direktori javnih preduzeća moraju biti birani na konkursima i zašto to još nije učinjeno, ima li kraja partijskom zapošljavanju u javnom sektoru, neke su od tema o kojima su raspravljali ovonedeljni učesnici predizbornog panela “Izbori na Blic”. Panel “Izbori na Blic” posvećen javnim preduzećima gledaoci TV Prva moći će da pogledaju u subotu u 14 časova. Voditelji su urednici u “Blicu! Predrag Mihailović i Milan Lađević.

Stavove su sučelili Zorana Mihajlović, potpredsednica Srpske napredne stranke; Borko Ilić, potpredsednik Demokratske stranke Srbije; Aleksandar Antić, član Predsedništva Socijalističke partije Srbije; Suzana Grubješić, potpredsednica Ujedinjenih regiona Srbije; Borislav Stefanović, funkcioner Demokratske stranke i Ivan Andrić, potpredsednik Liberalno-demokratske partije.