Што се дуже тражи решење за ситуацију у Украјини, поделе у тој земљи, као и међу светским силама о "украјинском" питању су све веће, каже професор ФПН-а Предраг Симић. Кључ решења у оваквим ситуацијама увек је код оне силе која има војнике на терену а то је увом случају Русија, објањава Симић.
Кључ решења за ситуацију у Украјини у овом тренутку је у рукама Русије јер једино та светска сила има војнике на терену, рекао је гостујући у Дневнику РТС-а професор Факултета политичких наука Предраг Симић.

Иако ситуација у Украјини све више подсећа на оно што се десило у БиХ, професор Симић не верује да је намера Русије да отцепи Крим већ да ће инсистирати на значајној аутономији за ту област.
Професор Симић каже да ће се главне ствари одвијати у самом Кијеву а не на релацији великих сила јер власт у Украјини мора да се избори са притисцима које на њу врши екстремна десница која је учествовала у протестима на Мајдану како би могла да уравнотежи односе са Русијом.
И у самој ЕУ је дошло до значајног размимоилажења када је реч о Украјини. Поједине чланице су тражиле увођење оштрих економских санкција Русији док то није у интересу земаља попут Немачке па чак и Велике Британије.
Немачка има значајну привредну сарадњу са Русијом а Руски милионери улажу значајна средства у некретнине и сличне инвестиције у великој Британији, тако да те земље не желе да кваре односе са Русијом. У игри интереса великих сила, њихових политика и привреда, једини губитник је сама Украјина.
Коментаришући недавну изјаву чешког председника Земана да би криза била мања и могла лакше да се превазиђе да није било косовског преседана, професор Симић каже да Косово јесте преседан чије су се последице већ осетиле на Кавказу, сада и у Украјини.
Каже да би у будућности тај случај могао да се освети управо земљама запада које су најгласније подржале самопрокламовану независност Косова.
Говорећи о почетку процеса у Хагу, између Србије и Хрватске професор Симић каже да није било изненађења кда је реч о аргументацији коју је изнела хрватска страна.
Сматра да су се и Србија и Хрватска нашле у пат позицији јер Хрватска није могла да повуче тужбу коју је поднела против Србије због притиска домаће јавности а Србија не може да повуче тужбу уколико то не учини Хрватска.
Симић каже да је јако важно да започети процес у Хагу не нанесе штету међудржавним осносима Србије и Хрватске.
Нема коментара:
Постави коментар