Од дроге до лека против болова, шта и ко стоји иза иницијативе да се марихуана ограничено даје у медицинске сврхе? Мишљења обичних људи су подељена.
У мноштву озбиљних тема којима се бави наше друштво, једно питање је некако неочекивано избило у први план: Шта ће бити са предлогом удружења под називом "Иницијатива за промену законске регулативе канабиса", тек ћемо видети.
Припремила Ана Шувалија Пешић
Сигурно да идеја није нова, али да ли је добра? Мишљења обичних људи су се по том питању поделила. Једни не желе ни да чују за легалну употребу тог наркотика, док други, изгледа потпуно необавештени, питају шта то она лечи.
Од мултипле склерозе оболео је у 24. години. Већ 10 година бори се са тешком болешћу лековима које су му преписали лекари. На своју руку почео је да користи марихуану и каже да му помаже.

"Користим за болове нормално, на спазам заборавиш, бол и даље осећаш, само мисли скренеш на другу страну, тако да бол не осећаш", каже пацијент.
Чланови удружења Иницијатива за промену законске регулативе канабиса у Србији су они који су оболели од тешких болести или њихови најближи. Један од њих није желео да открије свој идентитет. Иако је удружење легално регистровано, не жели у јавност јер канабис набавља за тешко оболеле родитеље.
"Све оно што се ради навно да да није дозвољено законом, да закон каже да је то кажњиво, ја не бежим од тога, али исти тај закон мора да стане на страну пацијента и оног који је у породици оболелог и да схвати нашу позицију", каже један члан Удружења.
Није доказано да канабис лечи неку конкретну болест, па многи које интересује која обољења лечи, у ствари не схватају да је медицинска марихуана само додатно средство за ублажавање тегоба, најчешће болова. А, и да је канабис сад већ на листи лекова, тешко би наши пацијенти могли да га купе.
У Удружењу кажу да је баш због тога важно да у новом закону њима буде омогућено да сами узгајају марихуану у количини која им је потребна за лечење. Или да канабис купују од овлашћеног произвођача који има лиценцу државе. Министарка здравља Славица Ђукић Дејановић је сама покренула ту осетљиву тему.
"То није легализација, то је примена хемијске супстанце која се тако зове. Ми већ имамо искуство са морфијумом који је у одређеној дози када га лекар ординира заправо лек, а може се и злоупотребити", каже Ђукић Дејановић.
Да не би дошло до злоупотребе, задужена је Агенција за лекове. Они до данас нису примили ни један захтев за регистрацију или дозволу за клиничка испитивања лекова са канабисом.
"Уколико неко буде поднео захтев за регистрацију тог лека он ће проћи као и сваки други и тек када утврдимо да је документација тог лека потврђена од онога што је закон предвидео и да по свом квалитету и ефикасности и безбедности испољава све норме такав један канабис може да добије дозволу", рекао је Александар Туцовић из Агенције за лекове.
Засад је канабис као лек доступан пацијентима у десет земаља Европске уније, више од 20 савезних америчких држава. У Хрватској је Врховни суд пре две године ослободио 39-годишњег Домагоја Јанковића који је због производње марихуане осуђен на 10 месеци затвора. У обзир су узели то што је користио за сузбијање симптома мултипле склерозе.
Нема коментара:
Постави коментар