понедељак, 10. март 2014.

STRANKE KRIJU SVOJE TAJKUNE

Partije su same sebi, po zakonu, udvostručile novac koji iz budžeta dobijaju, zbog čega ne čudi utisak da su se tajkuni od njih distancirali.
Naš panel “Izbori na Blic”, koji je juče emitovan na TV „Prvoj“, još jednom je otvorio temu o vezama tajkuna u političara. Činjenica da su stranke sebi povećale priliv iz budžeta nije domaći izum, slično je u drugim zemljama u okruženju, poput na primer Slovenije. Kako kaže Vladimir Goati, predsednik “Transparentnost Srbija”, mišljenje mnogih je da su preterale u tome.

- Stranke su same donele odluku da sebi, u ovoj opštoj nestašici, udvostruče prihode koje dobijaju iz budžetskih sredstava, pa ne čudi što im je tajkunskog novca potrebno znatno manje nego ranije - kaže Goati.

Prema njegovim rečima, partijsko finansiranje nije ni dobročiniteljski akt ni donatorstvo, a glavni i najveći deo tog novca ide onima koji imaju šansu da dođu na vlast, i koji će tada vratiti usluge. Međutim, broj takvih partija je danas mnogo manji jer, kaže Goati, postoji samo jedna partija koja sigurno ulazi u vlast i gde se eventualno mogu praviti nekakve usmene ili tajne pogodbe.

- Jedna partija će sigurno vladati i možda će kao “dekoraciju” uzeti neku manjinsku stranku nacionalnih manjina jer to lepo zvuči, i ovde i na zapadu. Ta partija ima veliki broj članova, oko 450.000, tako da verovatno nema velike potrebe za takvim finansiranjem - priča Goati.
Za razliku od nje, druge stranke nemaju nikakve šanse da uđu u vlast, pa samim tim ni da uzvrate takozvanim dobročiniteljima, a, kaže Goati, “samo za hvala se ne daju donacije”.

Programski koordinator Cesida Bojan Klačar kaže da jeste utisak da je u rukama stranaka manje tajkunskog novca jer danas vrlo mali broj ljudi, firmi i preduzetnika novčano pomaže stranke.

- Privatan novac i donacije su manje zastupljeni, a time i tajkuni. Bar je to utisak za protekli period, čemu verovatno doprinosi i atmosfera borbe protiv korupcije, zbog čega i sami tajkuni verovatno drže ruke dalje od stranaka - priča Klačar.

On kaže da se partije najvećim delom finansiraju iz javnog novca i iz članarina.

- Nekoliko godina unazad trend je takav da nije poželjno da se firme i preduzetnici pronalaze na spiskovima stranačkih finansijera, čak iako se radi o krajnje dobronamernom činu. Smatram da to nije dobar trend - kaže Klačar.
 

Dijana Vukomanović(SPS)
U karijeri nisam imala kontakte sa onima koji su ekstraprofiteri, bogati ljudi ili tajkuni. Međutim, onda kada je EU rekla da 24 sporne privatizacije treba da se ispitaju, stvari su bile jasne. Čak i da ne postoji volja političara, to je nešto što su evropski standardi.
 
 
Nikola Selaković(SNS)
Samo je trenutni privid da nema tajkuna, a čak ne bih ni rekao da su se pojedini odvojili od stranaka. Politički prvaci nekih stranaka otvoreno staju na stranu tajkuna i otvoreno ih štite, i tu mislim i na stranke pozicije i opozicije, ali nespretne izjave neće pomoći nikome.

Slobodan Homen(NDS)
Možda nema direktnog finansiranja koje je nekada bilo vidljivo, ali sam siguran da tajkuni i danas imaju interes, da ga i danas ostvaruju na posredan ili neposredan način, što ne mora biti vidljivo samo kroz finansiranje kampanje.

Dragan Šutanovac(DS)
DS nema kontakte sa tajkunima niti ima sredstva, naprotiv, imamo skromne finansije. Iznenađuje me što neke stranke koje su tek formirane imaju veliki novac. Čini mi se i da je ovo najskuplja kampanja SNS koju sam imao priliku da vidim.
 
 
Bojan Đurić(LDP)
Odnosi krupnog kapitala i politike svuda postoje, a LDP insistira na tome da oni budu jasni i zakonom uređeni. Ne želimo demagogiju da postoji otuđenost poslovnog sveta i politike, ali ne želimo ni da ta tema bude neregulisana.

Slobodan Lalović(DSS)
Moguće je da su se u ovoj situaciji, odnosno atmosferi borbe protiv korupcije tajkuni malo poplašili i povukli. Svaka čast što se radi na tom polju, ali mislim da je mnogo ozbiljnije od toga to što građani Srbije žive u velikom strahu.
 

Нема коментара:

Постави коментар