среда, 12. март 2014.

Gde je nestala Vojvodina

Iako su se pre raspisivanja izbora vlast i opozicija često svađale oko severne pokrajine, u samoj kampanji je pitanje Vojvodine gurnuto u drugi plan
Zastave Vojvodine, Srbije i Novog Sada ispred Petrovaradinske tvrđave (Foto Tanjug)
„Vojvodina nije krava muzara”, „Tačku na pljačku”, „Za Vojvodinu u normalnoj Srbiji”, ovo su samo neki od slogana kojima su stranke na nekim ranijim izborima pokušavale da osvoje „vojvođanske” glasove. Ovakvih poruka nije bilo u kampanji za predstojeće parlamentarne izbore, a i o Vojvodini se pričalo znatno manje. Razlog, procenjuju analitičari, treba potražiti u tome što se ne glasa i za pokrajinski parlament i što regionalne stranke najavljuju ili očekuju da će biti deo buduće republičke vlade. Vojvodina će, smatraju analitičari, biti glavna tema na vanrednim pokrajinskim izborima, za koje se veruje da će biti raspisani do kraja godine.
U prethodnom periodu najčešće su se istovremeno održavali izbori na svim nivoima, pa su vojvođanske stranke, bez obzira na to da li na republičkom nivou izlaze u koaliciji s nekom većom strankom ili samostalno, svoju kampanju usmeravale samo na pokrajinu. Da to nije bila loša taktika, pokazuje primer Lige socijaldemokrata Vojvodine, koja je u svakoj kampanji pričala o „vojvođanskim novcima” koji treba da ostanu u pokrajini i uvek uspevala samostalno da uđe u pokrajinski parlament. Na osnovu rezultata na pokrajinskim izborima, Liga je pravila koalicione dogovore oko izbora za Skupštinu Srbije i gotovo uvek dobijala od koalicionih partnera pet sigurnih poslaničkih mesta. Liga, koja se za glasove birača borila porukama „Vojvodina nije krava muzara” i „Tačku na pljačku”, na predstojećim izborima nastupa u koaliciji sa NDS-om Borisa Tadića, uz vrlo blagu retoriku, jer, kako je izjavio Nenad Čanak, Vojvodina zna ko zastupa njene interese i za njih se zalaže u predizbornoj kampanji.

Savez vojvođanskih Mađara na prethodnim parlamentarnim izborima nastupao je sa sloganom „Za Vojvodinu u normalnoj Srbiji” i veći deo kampanje posvetio je nepostojanju zakona o finansiranju pokrajine i priči o sedam odsto republičkog budžeta koji Vojvodini po Ustavu pripada, a – tvrdio je SVM – pokrajina ga ne dobija. Sada SVM najavljuje da će biti deo buduće republičke vlasti, a za glasove se bori sloganom „Hrabro i odgovorno” i pričom o neophodnim reformama, ubrzanju puta u EU…
Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam, „manjak Vojvodine” u ovoj kampanji, između ostalog, objašnjava time što Čankova Liga nastupa u „bloku oko Borisa Tadića, koji će, sada je izvesno, biti deo vladajuće koalicije, ako pređu cenzus”. Popov ističe da je SVM jasno rekao da će biti deo buduće vlasti, pa su se „okrenuli svom biračkom telu i obilaze Mađare, tako da će dobiti ono što uvek dobijaju i nema potrebe za pričom o Vojvodini, iako su oni za koncept građanske autonomije Vojvodine”.
Popov dodaje: „Izgleda da svi očekuju drugo poluvreme, a ono će se desiti kada istekne rok od šest meseci, koji je Ustavni sud dao da se izmeni Statut Vojvodine. Po isteku tog roka može se desiti da u vojvođanskom parlamentu ne bude moguće obezbediti dvotrećinsku većinu za izglasavanje promena Statuta, a čak i ako je bude, Skupština Srbije, koja daje poslednju reč, neće ih potvrditi, budući da su se neke stranke povukle iz radne grupe za promenu Statuta. Tako bi se izazvala kriza koja može dovesti do vanrednih pokrajinskih izbora, na šta, po mom mišljenju, naprednjaci i računaju. Tada će Vojvodina doći u prvi plan i koplja će se lomiti oko nje.”
Analitičar Dragomir Anđelković takođe misli da je Vojvodine manje u ovoj kampanji zato što se istovremeno ne održavaju i pokrajinski izbori, „pogotovo sada kada neke vojvođanske stranke, kao LSV, kalkulišu šta posle izbora, pa neće da nameću vojvođansku temu”. Anđelković dodaje: „Oni koji obično u izbornoj kampanji idu s tom autonomaškom pričom, prilično su ćutljivi sada, a jedan od razloga je taj što Čanak ide s Tadićem, koji bi u vladu sa Vučićem. Drugi razlog su neke Čankove kalkulacije, kako bi sutra mogao da promeni partnera u vlasti u Vojvodini.”
I Popov i Anđelković, međutim, smatraju da rezultati Demokratske stranke na predstojećim parlamentarnim izborima na teritoriji Vojvodine, sve i da budu jako loši, neće biti razlog za raspisivanje vanrednih izbora. Obojica, dajući različita objašnjenja, ne očekuju da Bojan Pajtić podnese ostavku i zatraži vanredne izbore. Rezultati parlamentarnih izbora bi, smatraju obojica, ipak mogli uticati na raspisivanje vanrednih pokrajinskih izbora. Anđelković navodi sledeći mogući scenario: „Ukoliko Tadić uđe u novu republičku vladu, mogao bi u pokrajinskom parlamentu da privuče dovoljan broj poslanika DS-a za obaranje Vlade Vojvodine.” Popov kaže da bi SVM, koji je najavio da će biti deo republičke vlasti, i LSV, koji bi mogao da uđe u buduću republičku vladu, mogli da napuste koaliciju na pokrajinskom nivou. Popov dodaje: „Ako bi SVM i LSV napustili koaliciju, mogli bi da formiraju s drugim partnerima vladu koja bi od predsednika Skupštine AP zatražila raspuštanje Skupštine AP i raspisivanje vanrednih izbora. U tom slučaju oni bi bili raspisani.”
M. Čekerevac

Нема коментара:

Постави коментар